Ana Sayfa
Sendikamızdan Haberler
1-7 Eylül Zabıta Haftası Kutlu Olsun

Sendikamızdan Haberler

Eyl 25
İTFAİYE HAFTAMIZ KUTLU OLSUN

İTFAİYE HAFTAMIZ KUTLU OLSUN
 
...

Eyl 01
1-7 Eylül Zabıta Haftası Kutlu Olsun

Türk Zabıta Teşkilatının Kuruluşunun 194. Yılı<...

Ağu 31
Türk Yerel Hizmet-Sen 2020 Yılı Başkanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

Türk Yerel Hizmet-Sen 2020 Yılı Başkanlar Kurul...

Tem 30
KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN

KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN
 
...

Tem 16
Genel Merkez Denetim Kurulu 2020 Yılı İlk 6 Aylık Olağan Genel Denetim

Genel Merkez Denetim Kurulu 2020 Yılı İlk 6 Aylık Ol...

Tem 15
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 15 T...

Tem 10
Sendikamızdan Bir Hukuk Zaferi Daha…

Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Son Noktayı Koydu.

...

Tem 10
Samsun Şubemizde Teşkilat Çalışması

Samsun Şubemizde Teşkilat Çalışması<...

Tem 03
Çankırı Şube’de Teşkilat Çalışması

1-2 Temmuz Tarihleri Arasında Çankırı Şube’de T...

Tem 03
Genel Başkanımız Sayın Mustafa YORULMAZ'dan Çankırı Valisi Sayın Abdul

Genel Başkanımız Sayın Mustafa YORULMAZ'dan Çankı...

1-7 Eylül Zabıta Haftası Kutlu Olsun

Türk zabıta teşkilatının kuruluşunun 194. yılı nedeniyle zabıta haftası kutlamaları kapsamında Genel Başkanımız Mustafa YORULMAZ bir mesaj yayınladı. YORULMAZ mesajında; “ 7 gün 24 saat (Milli ve Dini Bayramlar ile Cumartesi ve Pazar günleri dahil) görev yapan zabıta teşkilatlarımız zabıta mesleğinin ilke, özveri ve dürüstlük simgeleridir.

Her gün hizmet kalitelerini artıran ve personel yapılarını dinamikleştiren bir anlayış ile, vatandaşlarımızın sağlık, huzur ve güven ortamında yaşamalarına yardımcı olmaktadırlar. Yaptıkları denetim ve uygulamalarla vatandaşımızın esenliği, güvenliği, sağlığı için düzenli bir yaşam alanı hazırlayıp kentsel gelişmelere de katkı sağlayan önemli teşkilatlarımızdır. Görevleri gereği belediyelerimizin işiten kulağı, gören gözü olan zabıta teşkilatlarımızın belediyelerimiz ile vatandaşlarımız arasında köprü vazifesi görmektedirler.

Zabıta çalışanlarının yaptıkları ve yapacakları fedakar çalışmalarına teşekkür eder, zabıta teşkilatlarımızın kuruluşunun 194. Yılında  Zabıta Haftasını kutlar, görevlerinde başarılar dilerim”. Dedi.

Türk Zabıta Teşkilatının Tarihçesi

Tarihte Zabıta 1363 yılında kurulan Yeniçeri Ocağı içinde yer alan Sehban, Muhtesip ve Mimarbaşılar tarafından yürütülmüş, 1826 yılında kurulan İktisap ve Evkaf Nezareti ile devam etmiştir. Tanzimat’la birlikte kurulan Zaptiye Nezareti ile zabıtanın bugünkü anlamla temelleri atılmıştır.

1857 Yılında İstanbul için çıkarılan nizamnamede ilk defa zabıta deyimi kullanılmaya başlanmış, ”Şehremini Kanunu” ile zabıta hizmetleri polis teşkilatı tarafından yürütülmüştür. 1930 yılında çıkarılan 1580 Sayılı Belediye Kanunu ile 1949 ve 1956 yıllarında yapılan düzenlemelerle ve en son olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 11.04.2007 tarihinde çıkarılan Zabıta Yönetmeliği ile teşkilatlanması, kılık kıyafet ve ilgili mevzuatla görevini sürdürmektedir.

1826 yılı Belediye Zabıtasının kuruluş yıl dönümü kabul edilmekte ve eylül ayının ilk haftasında ‘’ZABITA HAFTASI’’ olarak kutlanmaktadır.

Zabıta Görevlileri Zor Şartlarda Çalışıyor

5393 Sayılı Belediye Kanunun 51. Maddesinin birinci fıkrası ile zabıtanın görev ve yetkileri şöyle açıklanmaktadır.

Belediye Zabıtası bulunduğu İl, İlçe veya beldenin düzenini muhafaza eden, halkın esenlik, sağlık ve huzurunu koruyan, yetkili organların bu amaçla alacakları kararları uygulayan ‘’Belediye Zabıtası’’ tanımı ile görevini yürütmekte, çalışma esnasında mesai saati ve tatil günü gözetmeksizin günün 24 saati hizmet veren, Belediyelerin en kapsamlı ve en dinamik görevini yapmakla yükümlüdür.

Zabıta, belediyelerin halka açık yüzüdür. Halka karşı yüz daima “ak ve adil” olmalıdır. Resmi üniformasının içerisinde çok sempatik gözükmez zabıta. Sağlıklı alış-veriş yapma ve çarşı düzeninin muhafaza edilmesinde  etkin görev yapan zabıtanın işini, mevzuattan doğan  boşluklar zorlaştırmaktadır. Bu yüzden sürekli eleştirilen, şikâyet edilen, sözlü-fiili saldırı ve iftiraya maruz kalan zabıta, bütün bu olumsuzluklara rağmen görevini layıkıyla yapmaya çalışmaktadır.

Özel veya genel bir kolluk kuvveti sıfatı bulunmamakla beraber, üniformalı bir teşkilat olan zabıtanın görev tanımı ve özlük haklarının ivedilikle düzenlenmesi gerekmektedir.
Zabıtanın görevini sağlıklı bir şekilde yapabilmesinin yolu, bağımsız bir teşkilatlanma ile mümkün olacağı kanaati ağır basmaktadır.

Zabıta Memurunun  herhangi bir iftira veya saldırıya maruz kalması durumunda kendini ispatı için argümanlar geliştirilmelidir.(Görüntü ve ses kaydı yapan yaka kamerası gibi)
İç İşleri Bakanlığı bünyesinde Zabıta Genel Müdürlüğünün kurularak, üniversitelerde “Zabıta Meslek Yüksek Okullarının” kurulması zamanı gelmiş-geçmektedir. Eski tabirle alaylı zabıtalardan mektepli zabıtalara kapı aralanmalı, görevleri ile ilgili  mevzuata hakim zabıta profili oluşturulmasının önü açılmalıdır.

Belediye başkanlarının iki dudağı ucunda olan ve “görülen lüzum üzere” diye başlayan üst yazılarla görevinden alınan zabıtaların, sağlıklı görev yapmaları nasıl beklenebilir?  
Klasik ve doğru tabirle,her şeyin başı eğitimdir. Resmi üniforma ile  bir tür asayiş görevi yapan zabıtanın asker ve polisten farklı bir durumu yoktur. Dolayısıyla zabıtanın eğitimli olması kaçınılmazdır. Yüksek okullar dahil olmak üzere, hizmet içi eğitim ve kurslarla zabıta takviye edilmeli, zabıta memuru olmanın kriterleri yeniden tanımlanmalıdır.

Yasaları uygularken karşılaşılan fiziki saldırılarda, asker ve polise saldırıda olduğu gibi sert düzenlemelerin benimsenmesi durumunda, zabıta kendini güvende hissedecek ve daha etkin  hizmet verecektir. 

Zabıta teşkilatı 24 saat esasına göre çalışır. Yani diğer memurlarla kıyaslanmayacak derecede özveri ve disiplin gerektiren zabıtanın  saat-vakti değişkendir. Tatil veya bayram günlerinde çalışmanın maddi karşılığı kanımızca yeterli değildir. Zabıta ücret rejiminin acilen gözden geçirilerek zor görevlerine ilave ücret dahil olmak üzere kadro iyileştirmelerinin önü açılmalıdır.

Her meslekte olduğu gibi başarının önemli faktörlerinden birisi branşlaşmaktır. Zabıtanın; ruhsat, turizm, trafik, çevre, imar, toptancı hal, otogar, şikâyet ve işgal vb. konularda çalışmaları olmaktadır. Branşlaşmanın yasal zemininin oluşturulması ve gerekli eğitimlerin verilmesi verimliliği arttıracaktır. Yasal zeminin oluşturulması aynı zamanda ‘’uygulama bütünlüğü’’ sağlayacaktır.

Saygın ve etkin bir ‘’ZABITA TEŞKİLATI’’ için biz sendikacılar konunun takipçisi olacak ve yasal düzenlemeler noktasında mücadelemize  devam edeceğiz.

Her türlü durumda şikayet etmeden görevini ifa eden zabıta teşkilatı mensuplarının 194. kuruluş yılını kutlar, saygı ile selamlıyor; görevlerinde başarılar diliyoruz.