Ana Sayfa
Basın Haberleri
MAYIS ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Basın Haberleri

Ara 10
TÜRK YEREL HİZMET-SEN GENEL BAŞKANI’NDAN SEYDİŞEHİR’E ZİYARET

ürkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Yerel Hizmet-Se...

Ağu 09
KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN

KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN...

May 13
TÜM ANNELERİN GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUZ.

Türk Yerel Hizmet Sen Genel Merkezi Anneler G...

May 02
ÇALIŞANLARIN GÜR SESİ 1 MAYIS’TA ESKİŞEHİR’DEN YÜKSELDİ

Türkiye Kamu-Sen olarak, hiçbir şeyin ardına sak...

Mar 07
TÜRK METAL SENDİKASI’NA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ

TÜRK METAL  SENDİKASI’NA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORU...

Kas 23
TÜRKİYE KAMU-SEN YÖNETİM KURULU “KKTC”DE

TÜRKİYE KAMU-SEN YÖNETİM KURULU “KKTC”...

Ağu 18
KONCUK: TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN

KONCUK: TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN...

Tem 15

ERZİNCAN ŞUBE YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ NAFİZ ARSLAN G...

Tem 12
CEZALANDIRMAYA YÖNELİK BİR PERFORMANS SİSTEMİNE EN SERT TEPKİYİ VERİRİ

CEZALANDIRMAYA YÖNELİK BİR PERFORMANS SİSTEMİNE EN SERT...

Haz 09
MAYIS ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

MAYIS ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI...

MAYIS ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2016 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2016 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.287,56 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.667,46 Lira olarak belirlenmiştir.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,50 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,44 oranında yükselmiş ve 1.761,45 Lira olarak hesaplanmıştır.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2016 yılı Mayıs ayında 1.761,85 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2016 verilerine göre günlük 35,37 TL olduğu belirlenmiştir.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.061,10 TL olmuştur.

Mayıs 2016 itibarı ile ortalama 2.575,09 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,21’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 700,75 TL olarak belirlenen kira gideri ise Mayıs 2016 ortalama maaşının %27,21’ine denk gelmiştir.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %68,42’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %31,58’i kalmıştır.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mayıs 2016 maaşından geriye yalnızca 813,21 TL kalmıştır.

KONCUK: GÜNLÜK 150 TL GELİRİ OLMAYAN AİLE YOKSULLUK SINIRININ ALTINDADIR

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Genel Başkan İsmail Koncuk, 2016 yılının ilk yarısını tamamlamaya yaklaştığımız şu günlerde Mayıs ayı asgari geçim rakamları geçtiğimiz aylarda olduğu gibi artmaya devam etmiştir. Bu da vatandaşlarımızın vazgeçemeyeceği harcamalarının düzenli olarak zamlandığı anlamına gelmektedir.

Son bir ay içerisinde bile harcama rakamları ciddi artışlar göstermiş ve içinde bulunduğumuz Ramazan ayı öncesi evlerine alış veriş yapmak isteyen vatandaşlar rakamlar karşısında bir kez daha hayal kırıklığı yaşamışlardır.

Sürekli olarak vurguladığımız insan onuruna yaraşır bir hayat için dört kişilik ailenin  günlük gelirinin en az 150 TL olması gerekmektedir.

Bu düzeyde kazancı olan insanımızın sayısının azlığı düşünüldüğünde vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun geçinme aczi içerisinde olduğu aşikardır” dedi.