Ana Sayfa
Sendikamızdan Haberler
EK GÖSTERGE VE EMEKLİLİKTE YAŞANAN SORUNLAR İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

Sendikamızdan Haberler

Nis 22
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

...

Nis 19
RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER

RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER
 
...

Mar 19
KARABÜK İSTİŞARE VE TEŞKİLAT ÇALIŞMASI

KARABÜK İSTİŞARE VE TEŞKİLAT ÇALIŞMASI
&n
...

Mar 18
Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini g...

Mar 12
KASTAMONU İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİNİ ZİYARET ETTİK

KASTAMONU İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİNİ ZİYARET ETT...

Mar 12
12 MART İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULU VE MEHMET AKİF ERSOY'UN ANMA GÜNÜ K

12 MART İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULU VE MEHMET AKİF ERSOY'...

Mar 11
Türkiye Kamu-Sen Karabük İstişare Toplantısına Katıldık

Türkiye Kamu-Sen Karabük İstişare Toplantısına Kat...

Mar 08
8 MART’ TA KISA FİLM/SÜT İZNİ’nin İLK GÖSTERİMİ YAPILDI.

8 MART’ TA KISA FİLM/SÜT İZNİ’nin İ...

Mar 04
TÜRK YEREL HİZMET-SEN ANTALYA ŞUBE İSTİŞARE VE KAYNAŞMA YEMEĞİ

TÜRK YEREL HİZMET-SEN ANTALYA ŞUBE İSTİŞARE VE KAYNAŞMA...

EK GÖSTERGE VE EMEKLİLİKTE YAŞANAN SORUNLAR İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamu çalışanları için ek gösterge cetvelinde yapılması gereken düzenlemelere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklamasında,  “Türkiye Kamu-Sen olarak yetkili olmadığımız halde bütün eleştiri riskini de göze alıp memurlarımızın meseleleri için kanun teklifleri hazırlarken, bir milyon üyeye sahip sözde yetkili sendikalar ise kolaycılığı seçip her konuda olduğu gibi bu konuda da sessiz kalmayı tercih ediyorlar” şeklinde görüşlerini ifade eden Kahveci, şunları söyledi:

“Başta Adalet ve Kalkınma Partisi olmak üzere birçok siyasi parti, seçim beyannamesinde kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarının artırılacağı yönünde vaatlerde bulunmuştu.

Seçimlerin üzerinden 4 aydan fazla zaman geçmesine ve 2019 yılı Bütçesi TBMM gündemine gelmiş olmasına rağmen iktidar partisinin bu yönde hiçbir girişimde bulunmadığı görülüyor.

Türkiye Kamu-Sen olarak başından beri, ek gösterge sorununun yalnızca belli unvanlarla sınırlı olmadığını, bütün kamu görevlilerini özellikle emekli aylıkları bakımından doğrudan ilgilendirdiğini ifade ediyoruz.

Bu çerçevede öğretmen, din görevlisi, hemşire ve polisler yanında müdürler, müdür yardımcıları, şefler, merkez taşra ayrımına tabi tutulanlarla, kurum içi yükselme sınavıyla gelen uzmanlar, idareci konumundaki kamu görevlileri, denetmenler, avukatlar, ek gösterge uygulamasından hiç faydalanamayan mübaşir, teknisyen yardımcısı, şoför gibi Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personel unutulmamalıdır.

Bu sorunlar, ek gösterge uygulamasının bütüncül bir biçimde ele alınması ve yalnızca belli unvanları değil tüm kamu görevlilerini içeren kapsamlı bir biçimde değişikliğe tabi tutulması zorunluluğunu ortaya koymaktadır.

Kaldı ki, ek gösterge cetvelinde düzenleme yapılsa dahi 3600 ve üzeri ek gösterge alan kamu görevlileriyle 3600’ün altında ek gösterge alan kamu görevlileri bakımından emekli aylığı yönüyle ortaya çıkan adaletsizliğin giderilmesi amacıyla özel hizmet tazminatlarının ek göstergeye bağlı olarak belirlenen emekli aylığına yansıtıldığı oranların alt basamaklarında da artış yapılması gerekmektedir. 

Türkiye Kamu-Sen, yıllardan beri ortaya koyduğu bu sorunlara çözüm üretmek adına elini taşın altına koymuş ve memurlarımızın emekli aylıklarına doğrudan etki eden ek gösterge cetvelleri üzerinde detaylı ve titiz bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Kamu görevlilerinin sorunlarına duyarlılıkla yaklaşan siyasi partilerin dikkatine sunulmak üzere hazırlanan bu çalışma ile yukarıda saydığımız aksaklıklara çözüm üretildiği gibi hizmet sınıfları dahilindeki bütün kamu görevlilerinin ek göstergelerinde de 800 puandan başlayan artışlar yapılması, hiç ek gösterge alamayan Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki personele de ek gösterge verilmesi öngörülmüştür. 

Ek göstergeye ilişkin bu çalışmayı destekleyen ikinci bir çalışma ise ek göstergeye bağlı özel hizmet tazminatı yansıtma oranları ile ilgili olarak yapılmış ve 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun ek 70. maddesinde yer alan özel hizmet tazminatı yansıtma oranlarının, 3600’ün altında ek gösterge alan kamu görevlileri açısından önemli ölçüde artırılması öngörülmüştür.

Bu çalışma ile de 3600’ün altında ek gösterge alan kamu görevlilerinin emekli maaşları ile 3600 ve üzeri ek gösterge alan kamu görevlilerinin arasındaki emekli maaşı makasını makul seviyelere çekmek amaçlanmıştır.            

Ayrıca özellikle derece ve kademe ilerlemesi yapamayacak durumda olan yani eğitim durumları itibarı ile yükselebilecekleri en üst derece ve kademeye gelmiş olan kamu görevlilerinin mağduriyetlerini gidermek ve çalışma hayatında kıdemin önemini artırmak için kıdem aylığının 25 yılla sınırlandırılmasının kaldırılması ve miktarının yükseltilmesi amacıyla da bir kanun teklifi hazırladık. Kıdem aylığında yapılmasını istediğimiz bu değişiklikle de kamu görevlilerinin kıdem durumlarına bağlı olarak hem çalışırken aldıkları maaşlarda hem de emekli aylıklarında önemli artışlar yapılmasını amaçladık. 

Tekliflerimiz bir bütün olarak değerlendirildiğinde, bütün kamu görevlilerine hatırı sayılır iyileştirmeler yapılması ve ek gösterge ile emekli maaşı sorunlarının köklü olarak giderilmesi sağlanmış olacaktır.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya milletvekili sayın Mustafa Kalaycı, tekliflerimizin ilk ayağı olan ek gösterge düzenlemelerine ilişkin çalışmamızdan faydalanarak hassasiyetlerimizi de göz önünde bulunduran bir Kanun Teklifi hazırlayarak geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunmuştu. Şimdi amacımız özel hizmet tazminat yansıtma oranı ve kıdem aylığına ilişkin tekliflerimizin de değerlendirmeye alınması ve kamu görevlilerinin emeklilik sorunlarını büyük ölçüde gidereceğini düşündüğümüz taleplerimizin tamamının kanunlaşması yönündedir.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak yetkili olmadığımız halde bütün eleştiri riskini de göze alıp memurlarımızın meseleleri için kanun teklifleri hazırlarken, bir milyon üyeye sahip sözde yetkili sendikalar ise kolaycılığı seçip her konuda olduğu gibi bu konuda da sessiz kalmayı tercih ediyorlar. 

Kamu görevlilerimiz artık kendileri için her alanda mücadele eden sendikalarla memurlar için kılını bile kıpırdatmayanlar arasındaki farkı fark etmelidir. Unutulmasın ki, haksızlığa sessiz kalmakla haksızlığı desteklemek arasında bir fark yoktur.

Emanet ehil ellere teslim edilmelidir. Memurlarımız, haklının ve hakkın yanında saf tutarak çalışanla, çalışmayan; mücadele edenle etmeyen arasındaki farkı ortaya koymalıdır.”    

 

 

EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ TEKLİFLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

 

ÖZEL HİZMET TAZMİNATI YANSITMA ORANININ ARTIRILMASI İLE İLGİLİ TEKLİFİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

 

KIDEM AYLIĞI ARTIŞI İLE İLGİLİ TEKLİFİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

 

TEKLİFLERİMİZİN TAMAMININ EMEKLİ MAAŞLARINA VE İKRAMİYELERE YANSIMASINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ